Поліп у матці: причини, діагностика та лікування

Поліп у матці — це новоутворення, що формується на слизовій оболонці матки, та є доброякісним у 99 % випадків. Він може мати різний розмір, місце зростання, структуру і форму, а також поширитися у вигляді множинних утворень. Поліпи часто виявляються випадково під час гінекологічного огляду або скринінгового УЗД. Але в деяких випадках можуть спричиняти певні симптоми.

Причини поліпів у матці

До основних причин поліпів у матці належать:

  1. Гормональний збій. Високий рівень естрогенів без достатнього рівня прогестерону може призвести до гіперплазії ендометрію та формування поліпів.
  2. Вікові зміни. Поліпи найчастіше зустрічаються в жінок віком 40–50 років, коли починається гормональна перебудова організму (період передменопаузи та менопаузи). На цей період припадає найбільша кількість випадків формування поліпів, що пов’язано з порушенням циклічного овуляторного процесу.
  3. Повторний аборт та вишкрібання. Це травмує слизову та може призвести до утворення поліпів. Особливо часто це пов’язано з інфекційними захворюваннями, перенесеними в період після операцій.
  4. Запальні процеси. Ендометрит (запалення слизової матки), особливо в хронічній формі, може спричиняти зміни в структурі ендометрію.
  5. Порушення обміну речовин та ожиріння. Жінки з надмірною вагою або порушеннями обміну речовин, наприклад, цукровим діабетом, частіше схильні до гормональних розладів, що може сприяти утворенню поліпів.

Іноді новоутворення можуть виникати через генетичні чинники, особливо, якщо в близьких родичів (матері, сестри чи бабусі) були проблеми з матковими поліпами.

Симптоми поліпів у матці

Здебільшого випадків поліп у матці протікає безсимптомно, і жінка навіть не підозрює його наявність до проходження регулярного обстеження. Але все ж таки є симптоми поліпів у матці, які допоможуть у діагностиці:

  1. Менструальні порушення. Поліп у матці може спричиняти нерегулярні менструації або рясні місячні.
  2. Біль внизу живота. Хоча болі при поліпах не є характерними, вони можуть виникати при великих розмірах новоутворення або в разі травмування.
  3. Кровотечі між місячними. Найчастішим симптомом поліпів є виділення крові в міжменструальний період.
  4. Жінки з поліпами можуть відчувати біль під час менструації (дисменорея), що пов’язано з тим, що поліпи можуть порушувати нормальне відторгнення ендометрію.
  5. Безпліддя. Іноді новоутворення стають причиною безпліддя, оскільки заважають нормальному імплантуванню заплідненої яйцеклітини в матку.

Іноді можуть бути невеликі кров’яні виділення, особливо після статевого акту.

Діагностика поліпів у матці

Поліп у матці вимагає проведення кількох методів діагностики, які дозволяють детально вивчити особливості новоутворення. Найчастіше до них належать:

  1. Гінекологічний огляд — допомагає виявити деякі симптоми поліпів, такі як біль та кровотечі, проте точна діагностика потребує більш детального дослідження.
  2. Трансвагінальне УЗД — дослідження, яке дає змогу візуалізувати зміни в ендометрії, наприклад, потовщення або наявність поліпів.
  3. Гістероскопія — за допомогою гістероскопа лікар може оглянути порожнину матки зсередини та, за необхідності, взяти зразки тканини для біопсії.
  4. Гістологічний аналіз — використовується для підтвердження доброякісності поліпів та виключення ракових змін. Так як дані новоутворення все ж таки пов’язані з ризиком виникнення раку, важливо провести біопсію за наявності новоутворення, або відправити його на гістологічний аналіз вже після видалення.
  5. Біопсія ендометрія — проводиться у випадках, коли є підозра на злоякісність, може бути виконана біопсія для аналізу клітин на наявність ракових змін.

Також діагностика поліпів не виключає проведення гістеросальпінгографії (ГСГ). Цей метод включає введення контрастної речовини в матку та її труби для детального обстеження, що також може допомогти у вивченні новоутворень.

В деяких випадках, коли інші методи діагностики не дають достатньої інформації, може бути використано МРТ для більш докладного обстеження стану матки та поліпів.

Лікування поліпів у матці

Лікування поліпів у матці залежить від багатьох чинників, таких як розміри та тип поліпів, симптоми, а також загальний стан пацієнтки. Терапія включає:

  1. Консервативне лікування. Якщо поліпи невеликі та не викликають симптомів, в деяких випадках може бути запропонована гормональна терапія. Але зазвичай, консервативне лікування не має довгострокового ефекту та широко не застосовується.
  2. Видалення поліпів. У більшості випадків поліпи видаляються за допомогою гістероскопії. Вона є малоінвазивним методом хірургічного лікування. Під час проведення поліпи видаляються через шийку матки за допомогою тонкої камери та інструменту. Таку операцію проводять досвідчені хірурги-гінекологи в IRIMI Group & Medical Plaza.

     

    Інші варіанти хірургічного видалення поліпів матки:

    1. Кюретаж — процедура, при якій за допомогою кюретки (спеціального інструменту) видаляється поліп, а також слизова оболонка ендометрію, що дає змогу запобігти його повторному утворенню. Метод використовується за наявності безлічі поліпів або якщо вони великі. Однак кюретаж має кілька обмежень, тому що не завжди може повністю видалити поліпи і є ризик пошкодження матки.
    2. Електрокоагуляція — під час цієї процедури поліпи видаляються з використанням високочастотного струму, що дає змогу не тільки видалити утворення, але і припалити тканини, що сприяє скороченню відновлення часу й запобігає кровотечі.
    3. Лазерне видалення — використовується лазерна енергія для випаровування поліпів. Лазерне видалення ефективне при невеликих утвореннях і дає змогу мінімізувати травматичність та ризики ускладнень.
    4. Гістеректомія. У випадку, коли поліпи супроводжуються підозрою на рак або інші методи лікування не допомогли, може знадобитися повне видалення матки. Цей метод застосовується дуже рідко, особливо в жінок, які хочуть зберегти репродуктивну функцію.

    Метод хірургічного видалення поліпів матки вибирається залежно від індивідуальних показань.

Поліп у матці: ризики

Хоча поліп у матці в більшості випадків є доброякісним утворенням, він може призвести до ряду ризиків:

  1. Ризик рецидиву поліпів. Навіть після видалення поліпа існує ймовірність, що він може утворитися, особливо якщо не усунути причини гормональних порушень.
  2. Ризик переродження на рак. Поліп у матці майже завжди доброякісний, але є ризик його переродження на рак, особливо якщо він має атипову структуру або якщо його не видалили вчасно. Майже 1% поліпів у матці можуть стати злоякісними, особливо якщо вони великі, мають нерегулярні контури або інші передракові зміни.
  3. Ускладнення при вагітності. Поліпи можуть вплинути на перебіг вагітності, спричиняючи проблеми з імплантацією або підвищуючи ризик викидня.

Ці ризики поліпів у матці наголошують на важливості регулярних гінекологічних оглядів, своєчасної діагностики та видалення поліпів, якщо це необхідно. У разі виникнення симптомів, таких як нерегулярні менструації або біль внизу живота, важливо негайно звернутися до фахівця для проведення необхідних обстежень та виключення ускладнень.

Коли необхідне хірургічне лікування поліпів?

Видалення поліпів у матці — найпоширеніший метод лікування. Але хірургічне втручання проводиться лише за наявності певних показань. До них належать:

  1. Симптоматичні поліпи:
    1. кровотечі між місячними або аномально рясні місячні;
    2. значний та частий біль внизу живота, особливо якщо поліпи досягають великих розмірів;
    3. безплідність — поліпи ендометрію можуть перешкоджати імплантації ембріона.
  2. Підозра на малігнізацію. Якщо є ризик переродження поліпа на злоякісне утворення, особливо в жінок у постменопаузі або за наявності інших чинників ризику, таких як генетична схильність або гіперплазія ендометрію.
  3. Поліпи великого розміру. Якщо є новоутворення розміром понад 1–1,5 см хірургічне лікування поліпів у матці є обов’язковим, тому що воно з більшою ймовірністю спричиняє симптоми й може приховувати патологічні зміни.
  4. Неефективність консервативного лікування. Якщо медикаментозне лікування (гормональна терапія) не зменшує розміру або не усуває симптоми, хірургічне лікування поліпів стає необхідним.
  5. Рецидивні поліпи. Якщо після попереднього видалення поліпів спостерігаються повторні появи, це може вказувати на гормональний дисбаланс або хронічні запальні процеси, що вимагають хірургічного втручання.
  6. Вагітність або її планування. Поліп у матці може перешкоджати зачаттю або спричиняти викидні, тому його видалення необхідне під час підготовки до вагітності.

Консультація з гінекологом та комплексна діагностика (трансвагінальне УЗД, гістероскопія) допоможуть визначити необхідність видалення поліпа. А кваліфіковані хірурги-гінекологи в IRIMI Group & Medical Plaza оберуть оптимальний варіант операції та проведуть її з допомогою найсучаснішого обладнання.  

Особливості реабілітації після видалення поліпів

Після видалення поліпів пацієнтам іноді призначають гормональну терапію для нормалізації гормонального фону та запобігання рецидивам. Також можуть бути призначені антибіотики, якщо є ризик інфікування після операції.

Хірургічне лікування поліпів завжди пов’язане із ризиком ускладнень. Останні зустрічаються дуже рідко і включають можливу кровотечу, інфекцію, пошкодження стінки матки, а також ризик рецидиву поліпів. Тому важливо дотримуватись рекомендацій лікаря в післяопераційний період, включаючи регулярні огляди та моніторинг гормонального фону.

Профілактика поліпів у матці

Щоб мінімізувати ризик розвитку поліпів необхідно проходити регулярні гінекологічні огляди, особливо жінкам віком від 30 років і тим, хто стикається з гормональним дисбалансом. Важливо контролювати рівень гормонів, уникати частих вишкрібань та абортів, а також своєчасно лікувати запальні захворювання матки.

Поліп у матці — це досить поширене, але часто неконтрольоване захворювання. Не варто ігнорувати навіть невеликі новоутворення. Операція показана в більшості випадків, але при наявності невеликого безсимптомного поліпу – лікар може обрати консервативну терапію або регулярний УЗД-контроль.

*  результати лікування індивідуальні та залежать від особливостей організму кожного пацієнта.

Copyright © 2024 IRIMI Group

Scroll Up