Кісти яєчників

Кісти — це об’ємні утворення яєчників, що заповнені рідиною. Найчастіше вони доброякісні, проте деякі мають тенденцію до переродження або можуть бути злоякісними.

Тому при операціях із видалення кіст, при наявності найменших підозр на злоякісність утворення, необхідно проводити термінове інтраопераційне гістологічне дослідження.

Існує багато різновидів кіст, і далеко не всі їх потрібно оперувати. Наприклад, функціональні кісти — у більшості випадків вони зникають самі по собі протягом декількох місяців. Деякі кісти також зникають під час проведення протизапальної терапії — кісти жовтого тіла та фолікулярні кісти.

 

Яєчники – це парні статеві залози, що забезпечують гормональну молодість та красу жінки, а також відповідають за її фертильність, тож операції на них повинні проводитися лише досвідченими спеціалістами. 

Фолікулярна кіста — це заповнений рідиною фолікул діаметром 3–5 см, овуляція якого з тих чи інших причин не відбулася. Як правило, такі кісти виявляються випадково при проведенні планового УЗД і ніяк не турбують жінку. Оперативне лікування фолікулярної кісти не проводиться, оскільки в більшості випадків вона сама розсмоктується протягом 2–3 місяців.

Кіста жовтого тіла — вона, як і фолікулярна кіста, відноситьсядо функціональних кіст яєчників. Кіста жовтого тіла формується при накопиченні в жовтому тілі (тимчасова структура, що утворюється на місці фолікула після його овуляції) рідини та, як правило, зникає під дією протизапальної терапії.

Інші кісти не можна спостерігати довше 3–4 місяців, хірургічне лікування необхідно через ризик злоякісного переродження кісти.

Ендометріоми — один із типових проявів ендометріозу, такі кісти мають капсулу та заповнені густим вмістом коричневого кольору, за це їх називають «шоколадними кістами». Раніше вважалося, що ендометріоїдні кісти в клімаксі можна не оперувати, проте останні 10–15 років, враховуючи ризик злоякісного переродження кіст у менопаузі, рекомендовано все ж таки проводити їх видалення. Крім цього, ендометріоїдні кісти можуть бути однією з причин безпліддя, тому за наявності в пацієнтки безпліддя та виявлення такої кісти — необхідне її видалення.

При розмірах ендометріоїдної кісти діаметром до 3 см та відсутності безпліддя — досить регулярно проходити УЗД, щоби не пропустити можливе зростання кісти.

Дермоїдні кісти (зрілі тератоми) — це доброякісні пухлини, що формуються з ембріональних клітин людини. Оскільки спочатку тератома формується з клітин, які можуть диференціюватися в будь-які клітини організму, то всередині цих кіст можуть бути ділянки різних тканин людини — жиру, кісток, шкіри, волосся, хрящів, тощо.

Тератоми також належать до пухлин, що підлягають хірургічному видаленню, оскільки, по-перше, існують незрілі тератоми, що за своєю структурою є злоякісними пухлинами, а по-друге — вміст цих кіст дуже токсичний при потраплянні в черевну порожнину, тому, щоби не допустити можливого розриву кісти або її перекруту, краще провести превентивну операцію з її видалення.

Серозні та муцинозні цистаденоми яєчників — це доброякісні пухлини яєчника, вони поділяються на гладкостінні та папілярні цистаденоми.

Гладкостінні пухлини безпечніші, оскільки мають ризик переродження нижче, ніж у папілярних. Проте досить часто цистаденоми за результатами гістології виявляються граничною пухлиною з високим індексом проліферації та ризиком злоякісного переродження. Згідно з багатьма міжнародними стандартами лікування, серозні та муцинозні кісти яєчників необхідно видаляти, незалежно від їх типу та розмірів.

Навіть висновок УЗД та онкомаркери, що перебувають у межах норми, не дозволяють бути на 100 % впевненим у доброякісності утворення. Остаточну відповідь можна отримати лише під час операції після проведеного термінового інтраопераційного дослідження видалених тканин.

Саме тому ми завжди застосовуємо термінове дослідження при видаленні кіст яєчників і дотримуємося всіх правил абластики — під час операції вміст кісти не потрапляє в черевну порожнину, а термінове дослідження дозволяє нам прямо під час операції дізнатися тип пухлини та провести необхідний обсяг лікування.

При видаленні кіст яєчників у жінок, які перебувають у репродуктивному віці (18–49 років), необхідно пам’ятати, що саме яєчники забезпечують гормональну підтримку молодості жінки, а їх подальше функціонування дуже залежить від обсягу та техніки проведення операції.

У ході лапароскопічної операції ми видаляємо тільки тонку капсулу кісти з її вмістом, не ушкоджуючи здорові тканини яєчників. Це дозволяє зберегти нашим пацієнтам той самий обсяг тканини яєчника, який і був до проведення операції, що дозволяє нам максимально подовжити фертильність та зберегти здоров’я наших пацієнток.

*  результати лікування індивідуальні та залежать від особливостей організму кожного пацієнта.

Copyright © 2022 IRIMI Group

Scroll Up