Остеопороз — симптоми, діагностика та методи лікування

Остеопороз — це патологічний деструктивний процес, при якому щільність кісткової тканини зменшується, внаслідок чого порушується структура кісток та підвищується ризик переломів. Стан розвивається поступово. Причини патології пов’язані з віком, генетичними факторами, гормональними змінами, недостатнім споживанням кальцію та вітаміну D, а також малою фізичною активністю. У статті розберемо перші сигнали, які допоможуть запідозрити розвиток деструктивного процесу, види, правила профілактики, діагностики та способи лікування.

Причини остеопорозу

Основною причиною розвитку остеопорозу є генетичний фактор. Спадкова схильність значно підвищує ризик розвитку патології. Також причини остеопорозу криються в порушенні гормонального фону. У жінок тригером є зниження рівня естрогенів, а у чоловіків — тестостерону. Нестача кальцію та вітаміну D також провокує розвиток деструкції кісткової тканини. Ці речовини необхідні підтримки для здоров’я кісток та підтримки їх щільності. Зловживання спиртним, малорухливий спосіб життя та куріння хоч і опосередковано, але впливають на стан кісток.

Види остеопорозу

Остеопороз класифікується за різними критеріями, що дозволяє лікарям краще зрозуміти природу захворювання та вибрати відповідне лікування. Основні види:

  1. Первинний. Цей вид розвивається незалежно від інших захворювань і часто пов’язаний із віком.
  2. Вторинний. Виникає як наслідок інших захворювань чи чинників. Наприклад, захворювання щитоподібної залози, гіпопаратиреоз, цукровий діабет та деякі хронічні захворювання можуть сприяти розвитку вторинного остеопорозу. Також приймання певних медикаментів, таких як кортикостероїди може призвести до втрати кісткової маси.
  3. Дифузний остеопороз. Це рівномірне зменшення щільності кісток по всьому організму. Буває як первинним, так й вторинним. Його також називають системним остеопорозом. Він пов’язаний із загальними метаболічними порушеннями, і найчастіше зустрічається в пацієнтів похилого віку або людей із супутніми хронічними захворюваннями, такими як ревматоїдний артрит або захворювання щитоподібної залози.
  4. Локальний. На відміну від дифузного, при локальному остеопорозі втрата кісткової маси відбувається в певних ділянках кісток, що може призвести до локальних переломів.
  5. Постменопаузальний. Виникає в жінок у постменопаузі та пов’язаний із різким зниженням рівня естрогенів, що негативно позначається на здоров’ї кісток.
  6. Епіфізарний. Розповсюджується на епіфізи довгих трубчастих кісток, тобто на їхні кінцеві ділянки, що відповідають за зростання та утворення суглобових поверхонь. Він частіше зустрічається в підлітків у період інтенсивного зростання, а також у людей з ендокринними захворюваннями, які порушують нормальний обмін речовин у кістковій тканині.
  7. Плямистий. Характеризується локальними ділянками розрідження кісткової тканини у вигляді “плям”, видимих ​​на рентгенограмах. На відміну від дифузного, при плямистому виникають деякі зони втрати щільності кісток, які чергуються із відносно збереженими ділянками. Цей тип може бути пов’язаний із локальними патологіями, такими як запальні процеси, пухлини чи метаболічні порушення. Найчастіше він проявляється в хребцях та великих суглобах, а його наявність може бути провісником більш виражених змін у кістках, якщо не буде своєчасно діагностовано та виліковано.

Кожен із цих видів остеопорозу потребує індивідуального підходу до діагностики, оцінки клінічних проявів та лікування. Важливо звернутися до лікаря при перших симптомах захворювання, щоб отримати правильне лікування та рекомендації щодо профілактики.

Види остеопорозу залежно від місця ураження

Остеопороз вражає різні ділянки скелета.

Остеопороз хребта — один із найбільш небезпечних та поширених видів. Через те, що хребці відіграють ключову роль у підтримці всього тіла, втрата їхньої щільності може призвести до компресійних переломів, деформації хребта (найчастіше спостерігається кіфоз). Пацієнти часто скаржаться на хронічні болі в спині, а також зниження зростання через компресії хребців. Переломи хребта можуть виникати за мінімальних травм, що призводить до тяжких ускладнень. На жаль, не своєчасна профілактика та лікування призводять до швидкого погіршення стану.

Коли остеопороз вражає кістки нижніх кінцівок, наприклад, стегна та кульшові суглоби, це призводить до серйозних наслідків, наприклад, перелом шийки стегна. Цей вид остеопорозу часто зустрічається в людей похилого віку й стає причиною тривалої нерухомості та значно погіршує якість життя, збільшує ризик супутніх ускладнень, таких як тромбоемболія або інфекції.

Остеопороз вражає й зап’ястя, особливо в жінок після менопаузи. Падіння на витягнуту руку може призводити до переломів променевої кістки в типовому місці (перелом Коллеса). Це часто стає першим клінічним проявом остеопорозу в жінок та сигналом до того, що необхідно звернутися до лікаря та розпочати профілактику для запобігання подальшим ускладненням.

Не можна забувати і про остеопороз стопи. Хоча він трапляється рідше, він також значно погіршує якість життя. Втрата щільності кісток стопи призводить до їхньої деформації, болю під час ходьби, збільшення ризику травм навіть за невеликого навантаження.

Патогенез остеопорозу

У патогенезі остеопорозу є кілька стадій розвитку:

  1. Ранній остеопороз. На цьому етапі зміни кісткової тканини ще незначні, тому рідко є симптоми. Однак у цей період починають відбуватися біохімічні зміни, що призводять до зниження щільності кісток.
  2. Стадія остеопенії. Цей попередник остеопорозу характеризується зниженням мінеральної щільності кісток, яке ще не досягло критичних значень. Лікар визначає цей стан за допомогою денситометрії (дослідження, за допомогою якого оцінюється щільність кісткової тканини). На цьому етапі може бути відсутня симптоматика.
  3. Стадія істинного остеопорозу. На цій стадії спостерігається значне зниження кісткової щільності, й частіше виявлятимуться перші ознаки, такі як біль у спині або часті переломи.
  4. Стадія тяжкого остеопорозу. Це кінцевий ступінь розвитку, що характеризується високою ймовірністю переломів навіть за мінімальних травм або фізичної активності.

Регулярні обстеження та консультації з лікарем допоможуть контролювати стан кісток та вживати необхідних заходів для їхнього захисту від прогресу на рівні патогенезу.

Симптоми остеопорозу

Остеопороз часто називають «тихим захворюванням», оскільки на ранніх стадіях розвитку симптоми відсутні. Але як визначити розвиток стану? Усе ж таки існують перші ознаки остеопорозу, які дозволять його запідозрити. Вони включають легкі болі та дискомфорт у ділянці спини та суглобів, а також незначні зміни в поставі, напади діареї, нестачу повітря при диханні та випинання живота. Так, це не специфічні та мало очевидні ознаки. Але саме за їхньої наявності варто звернутися за допомогою до лікаря.

Також, у міру прогресування хвороби можуть проявлятися такі симптоми остеопорозу:

  1. Переломи. Найяскравіший симптом остеопорозу — це часті переломи, які відбуваються навіть за незначних травм.
  2. Біль у спині. Вона часто пов’язана з компресійними переломами хребців.
  3. Зменшення зростання. Із часом жінки та чоловіки втрачають зріст через стиснення хребта. При втраті більше ніж 1 см на рік варто запідозрити остеопороз.
  4. Кіфоз. Вигин спини, відомий як «горб», розвивається через втрату висоти хребців.
  5. Тяжкість між лопатками, у кистях, зап’ястях, руках та ногах.
  6. Печія та порушення дихання.
  7. Невралгія, біль у серці.

Погіршення стану зубів і ясен, й навіть втрата зубів можуть бути пов’язані з остеопорозом, оскільки щільність кісткової тканини впливає на здоров’я зубів.

Відмінності перебігу остеопорозу в чоловіків та жінок

Остеопороз має однакові симптоми в жінок та чоловіків. Однак є деякі відмінності в перебігу захворювання. Жінки, особливо в постменопаузальному періоді, частіше страждають на цей деструктивний процес через зниження рівня естрогенів. Це сприяє більш швидкій втраті кісткової маси. У чоловіків остеопороз зазвичай розвивається повільніше й частіше проявляється в пізньому віці та на пізній стадії розвитку.

Діагностика остеопорозу

Діагностика остеопорозу включає кілька методів:

  1. Остеоденситометрія. Основний метод діагностики, що дозволяє виміряти щільність кісткової тканини. Дослідження проводиться за допомогою спеціального рентгенівського апарату та допомагає визначити ризик переломів.
  2. Рентгенографія. Необхідний для виявлення вже існуючих переломів та змін у кістках.
  3. Аналіз крові. Оцінюється рівень кальцію, фосфору, вітаміну D, і навіть гормонів пов’язаних з обміном кісткової тканини.
  4. Оцінка клінічного ризику. Використання шкал, таких як FRAX для оцінки ймовірності перелому на основі віку, статі, маси тіла та інших факторів.
  5. Функціональні випробування. Оцінка фізичної активності та сили м’язів може допомогти визначити, як остеопороз впливає на загальний стан здоров’я та рівень активності пацієнта.

Також важливу роль діагностиці грає анамнез пацієнта. Клінічні прояви та наявність остеопорозу в кровних родичів допомагають знайти причину та лікування стану.

Методи лікування остеопорозу

Принципи лікування остеопорозу без переломів спрямовані на покращення щільності кісткової тканини. Це досягається завдяки застосуванню медикаментозної терапії. Таке оздоровлення допоможе впоратися із причинами розвитку стану при первинному остеопорозі. Вторинний вид потребує лікування основного захворювання.

Також ефективна допомога передбачає впровадження в життя пацієнта дієти, багатої на білки, вітаміни, клітковину, а також добавок і вітамінів, що містять кальцій та вітамін Д. Відмова від куріння й помірне вживання алкоголю можуть суттєво вплинути на здоров’я кісток. Разом із медикаментозною терапією рекомендуються вправи із навантаженням, наприклад, ходьба, танці, йога та вправи на баланс для зниження ризику падіння.

Хірургічне лікування може застосовуватися при високому ризику переломів або вже безпосередньо у випадках травмування. Найбільш поширені операції це ендопротезування, що передбачає повне або часткове заміщення суглоба та виконується професіоналами клініки IRIMI Group & Medical Plaza. Або остеосинтез для скріплення кісток або уламків за допомогою пластин чи спиць та їх фіксації. Такі операції у разі травм сприяють більш ранньому відновленню та кращому функціонуванню травмованих частин протягом багатьох років.

Профілактика деструкції кісток включає своєчасне та ефективне лікування, фізичні вправи, правильне харчування та регулярні обстеження. Важливо звертатися до фахівця за перших ознак захворювання для призначення ефективного лікування та зниження ризику переломів та інших ускладнень.

У клініці IRIMI Group & Medical Plaza ви можете отримати консультацію профільного лікаря, пройти обстеження щодо наявності остеопорозу та отримати індивідуальне, а головне ефективне лікування.

Наші фахівці допоможуть вам виявити захворювання на ранніх стадіях, що значно знизить ризик ускладнень і переломів. Не відкладайте турботу про своє здоров’я – запишіться на прийом до клініки IRIMI Group & Medical Plaza вже сьогодні!

*  результати лікування індивідуальні та залежать від особливостей організму кожного пацієнта.

Copyright © 2024 IRIMI Group

Scroll Up