Сечокам'яна хвороба

Сечокам`яна хвороба являє одну з найскладніших проблем сучасної урології. Вона посідає вагоме місце в структурі захворюваності нирок і сечовивідних шляхів, та може призводити до інвалідності. Сечокам’яна хвороба зустрічається у понад 20 % населення світу (найчастіше у працездатному віці), та має рецидивуючий перебіг. Перші прояви захворювання слабо виражені та нетривалі (біль у попереку, часті позиви до сечовипускання, нудота, домішок крові в сечі). Для діагностики сечокам’яної хвороби треба зробити загальний аналіз сечі та ультразвукове дослідження нирок та сечового міхура (у чоловіків – УЗД простати з визначенням залишкової сечі) з наступним оглядом уролога для уточнення подальшого плану обстеження. Лікування Лікування сечокам’яної хвороби полягає у відновленні відтоку сечі, руйнуванні та/чи видаленні каменя (та дослідження його структури), проведення протизапальної та антибактеріальної терапії, розробку протирецидивної терапії та метафілактики (запобігання повторного камнєутворення). Руйнування каменя може бути дистанційним або контактним. Дистанційне руйнування є досить ефективним методом при застосуванні за показами (недавній, нещільний камінь, відсутність інших перешкод для відходження сечі). Контактне дроблення під час ендоскопічного доступу - гарантований метод (показаний для будь яких каменів), проте він має певні обмеження. Контактне руйнування каменів відбувається за рахунок використання пневматичних приладів, ультразвука, лазера. Ендоскопічний доступ - виконується через сечівник (без порушення тканин) при знаходженні каменя в сечовому міхурі чи сечоводі, проте – доступ до каменів нирки здійснюється черезшкірно (перкутана нефроскопія) з використанням ультразвукового та рентген-контролю. Можливо проведення втручання за допомогою жорсткого або гнучкого ендоскопів. Слід зауважити, що при перших проявах цього захворювання необхідно звернутися за допомогою до лікаря, адже несвоєчасне звернення до фахівців може призвести до вираженого гнійного процесу аж до септичного стану, що значно подовжить час відновлення та складність видалення каменя. Профілактика Сучасна концепція метафілактики (запобігання) камнеутворення передбачає обов’язкову діагностику біохімічних показників сечі, крові, та дослідження мінерального складу видаленого сечового каменя. Це дозволяє визначити причину формування каменя та цілеспрямовано призначити протирецидивну терапію, що значно зменшує ризик повторного каменеутворення.

Сечокам`яна хвороба являє собою одну з найскладніших проблем сучасної урології.

Вона не тільки посідає вагоме місце в структурі захворюваності нирок і сечовивідних шляхів, але й може призводити до тяжких наслідків, включаючи інвалідність.

За даними статистики, камені у нирках протягом життя формуються у понад 20 % населення світу (найчастіше у працездатному віці), до того ж захворювання має рецидивуючий перебіг.

Перші прояви сечокам’яної хвороби зазвичай слабко виражені та нетривалі (біль у попереку, часті позиви до сечовипускання, нудота, домішки крові в сечі).

Щоб виявити наявність конкрементів у нирці або сечоводі – необхідно провести загальний аналіз сечі та ультразвукове дослідження нирок та сечового міхура (у чоловіків – УЗД простати з визначенням залишкової сечі) з наступною консультацією уролога для уточнення подальшого плану обстеження.

Лікування

Процес видалення каменю з нирки за допомогою контактного дроблення

Лікування сечокам’яної хвороби полягає у відновленні відтоку сечі, руйнуванні та/чи видаленні каменя (та дослідження його структури), проведення протизапальної та антибактеріальної терапії, розробку протирецидивної терапії та метафілактики (запобігання повторного камнєутворення).

Руйнування каменя може бути дистанційним або контактним.

Дистанційне руйнування є досить ефективним методом при застосуванні за показами (недавній, нещільний камінь, відсутність інших перешкод для відходження сечі).

Контактне дроблення під час ендоскопічного доступу – гарантований метод (показаний для будь яких каменів), проте він має певні обмеження. Контактне руйнування каменів відбувається за рахунок використання пневматичних приладів, ультразвука, лазера.

Операція ендоскопічним доступом – виконується через сечівник (без порушення тканин) при знаходженні каменя в сечовому міхурі чи сечоводі, проте – доступ до каменів нирки здійснюється черезшкірно (перкутана нефроскопія) з використанням ультразвукового та рентген-контролю. Можливо проведення втручання за допомогою жорсткого або гнучкого ендоскопів.

Слід зауважити, що при перших проявах цього захворювання необхідно звернутися за допомогою до лікаря, адже несвоєчасне звернення до фахівців може призвести до вираженого гнійного процесу аж до септичного стану, що значно подовжить час відновлення та складність видалення каменя.

Профілактика

Виявлення каменів за допомогою рентгену

Сучасна концепція метафілактики (запобігання) камнеутворення передбачає обов’язкову діагностику біохімічних показників сечі, крові, та дослідження мінерального складу видаленого сечового каменя. Це дозволяє визначити причину формування каменя та цілеспрямовано призначити протирецидивну терапію, що значно зменшує ризик повторного каменеутворення.

Процес видалення каменю з нирки за допомогою контактного дроблення

Виявлення каменів за допомогою рентгену

*  результати лікування індивідуальні та залежать від особливостей організму кожного пацієнта.

Copyright © 2022 IRIMI Group

Scroll Up