Аменорея — це медичний термін, який характеризується відсутністю менструацій у жінок репродуктивного віку. Зазвичай менструальний цикл у жінки становить від 21 до 35 днів, але якщо менструація не відбувається протягом трьох або більше місяців, це може вказувати на наявність аменореї. Стан має кілька видів та може розвиватися за різних причин. Аменорея зустрічається як у дорослих жінок, так і у підлітків, і може мати фізіологічний або патологічний характер. У цій статті розберемо симптоми, різницю між різними видами стану, способи лікування та чим небезпечна аменорея.
Є кілька ключових чинників, які можуть спричинити аменорею:
Психосоматика, психологічний і фізичний стрес також можуть сильно впливати на гіпоталамус, а це призводить до тимчасової зупинки овуляції.
Є кілька варіантів класифікації аменореї. Залежно від часу виникнення розрізняють такі види:
Крім того, є фізіологічна аменорея, яка є нормальною в певні періоди життя жінки — під час вагітності, лактації та менопаузи.
За тривалістю відсутності менструації аменорею ділять на 3 ступені:
Залежно від механізму розвитку зустрічаються:
Залежно від характеру порушень зустрічаються такі види:
Обидві форми вимагають різного підходу до діагностики та лікування: істинна аменорея зазвичай лікується гормональними засобами, а хибна — хірургічним шляхом.
Основний симптом аменореї — відсутність менструацій. Тільки первинна аменорея характеризується тим, що в дівчини взагалі не наставала менструація до 16 років, а вторинна — коли менструації припиняються після того, як вони вже почалися. Однак можуть бути супутні симптоми, які допоможуть діагностувати проблему:
Кожен із цих симптомів вказує на дисбаланс в організмі та допомагає в постановці діагнозу. Але з їхньою допомогою легше знайти причину розвитку стану.
Відсутність менструацій може мати серйозні наслідки здоров’ю. Діагноз аменорея призводить до зниження рівня естрогенів, що своєю чергою спричиняє остеопороз, порушення репродуктивної функції та проблеми із серцево-судинною системою. Крім того, маткова аменорея часто вказує на серйозні патології матки, що потребує негайного втручання. Але цей стан може не викликати яскравих симптомів, крім відсутності місячних.
Для встановлення діагнозу аменорея лікар має провести комплексне обстеження:
Діагноз аменореї ставиться з урахуванням комплексного аналізу симптомів і лабораторних даних.
Діагноз первинна аменорея найчастіше потребує призначення підліткам гормональної терапії. Вона включає застосування естрогенів та прогестинів для ініціювання менструального циклу. Якщо стан спричинений вродженими порушеннями — дівчатам потрібна корекція, що включає хірургічні методи.
При розвитку вторинного стану жінкам призначають лікування залежно від причин і симптомів, що розвиваються. Також потрібна профілактика розвитку ускладнень. Жінці можуть призначити гормональне лікування, медикаментозну корекцію симптомів, психологічну терапію, фізіотерапію та хірургічне лікування.
В деяких випадках запобігти аменореї можна, якщо вести здоровий спосіб життя: уникати різких коливань ваги, не зловживати фізичними навантаженнями, своєчасно лікувати ендокринні захворювання та мінімізувати стрес. Регулярна профілактика у вигляді огляду в гінеколога та контроль свого стану допоможуть вчасно помітити симптоми та уникнути серйозних наслідків.
E-mail і адреса
* результати лікування індивідуальні та залежать від особливостей організму кожного пацієнта.
Copyright © 2024 IRIMI Group