Лікування полікістозу яєчників: від традиційних методів до новітніх розробок

Полікістоз яєчників, або синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), є ендокринним розладом, від якого страждають багато жінок у репродуктивному віці. Цей синдром впливає на жіночі гормони й може призвести до різних проблем зі здоров’ям, включаючи безпліддя. Розберемося у симптомах, причинах та методах лікування СПКЯ. 

Ознаки та симптоми СПКЯ

Полікістоз яєчників часто немає явних симптомів на початкових стадіях розвитку. Через відсутність явних ознак СПКЯ може відбутися посилення процесу, розвиток явних симптомів та ускладнення у вигляді безпліддя. 

Ознаки, які допоможуть запідозрити полікістоз яєчників:

  1. Нерегулярні менструації. У жінок з СПКЯ місячні можуть бути відсутніми один чи кілька місяців поспіль. У деяких вони починаються у різний час.
  2. Проблеми зі шкірою та зростання волосся на тілі. Гіпертрихоз або акне часто розвиваються через гормональні зміни.
  3. Збільшення ваги. Накопичення жиру при СПКЯ найчастіше відбувається у проекції живота. Пов’язано це з гормональним дисбалансом.
  4. Проблеми із зачаттям. Одним з основних симптомів активного розвитку СПКЯ є безпліддя.

Полікістоз яєчників також супроводжується дискомфортом та болем. Найчастіше вони розвиваються у ПМС та під час місячних. Іноді больовий синдром характерний під час статевого акту та овуляції.

Причини полікістозу яєчників

Полікістоз яєчників має низку можливих причин. На жаль, поки що точних причин СПКЯ не вивчено.  

Так, спадковий чинник грає досить вагому роль у розвитку патології. Надлишок андрогенів та інсуліну, а також гормональне порушення інших гормонів можуть сприяти виникненню полікістозу.

Хронічний стрес також може сприяти порушенню гормонального фону та посилити симптоми СПКЯ. Методи релаксації, такі як медитація та йога, можуть допомогти підтримувати гормональний баланс та запобігти розвитку синдрому.

Типи полікістозу яєчників

Основні типи синдрому полікістозних яєчників:

  • класичний полікістоз яєчників (СПКЯ);
  • овуляторний полікістоз — найчастіше призводить до розвитку безпліддя;
  • метаболічний полікістоз;
  • гіперандрогенний полікістоз;
  • запальний полікістоз.

Залежно від типу СПКЯ лікар вибирає тактику лікування. 

Лікування полікістозу яєчників

Лікування полікістозу яєчників варіюється залежно від типу та ступеня тяжкості розвитку симптомів. Раніше воно полягало у застосуванні прогестинів. Це гормональна терапія, спрямована на зменшення симптомів синдрому та регуляцію менструального циклу. Сьогодні жінкам, які мають діагноз полікістоз яєчників, найчастіше призначають оральні контрацептивиКОК. Вони допомагають регулювати менструальний цикл та знизити рівень андрогенів. Крім того, завдяки низькому дозуванню виключено можливі проблеми з порушенням балансу гормонів.

Для лікування безпліддя, спричиненого СПКЯ, призначають медикаментозні препарати. Вони стимулюють овуляцію, що призводить до настання довгоочікуваної вагітності. У деяких випадках для жінок, які стикаються з безпліддям внаслідок полікістозу, розробляється індивідуальна програма індукції овуляції. Процес проводиться під контролем ультразвукового моніторингу. Також може бути запропоновано ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення) у випадках, коли інші методи не призводять до результату.

У поодиноких випадках, коли полікістоз яєчників має важкий перебіг, призначають хірургічне лікування. До сучасних методів лікування СПКЯ відноситься індивідуалізоване лікування. Індивідуалізація включає генетичний аналіз та підбір персоналізованої терапії, що допомагає вилікувати полікістоз яєчників і, викликане ним, безпліддя.

Профілактика полікістозу

Надмірна вага та ожиріння є одними з головних причин полікістозу яєчників. Полікістоз яєчників часто асоціюється з інсуліновою резистентністю, яка може спричиняти гормональний дисбаланс. Регулярні фізичне навантаження та збалансоване харчування допоможуть підтримувати здорову вагу, знизить ризик гормонального збою, а отже, стануть ідеальною профілактикою розвитку СПКЯ. 

Для раннього виявлення ознак полікістозу яєчників та своєчасного лікування важливо проходити регулярні медичні огляди. Огляд у лікаря раз на пів року-рік допоможе контролювати гормональний рівень та наявність кіст у яєчниках. Як результат, у разі розвитку полікістозу на початкових стадіях лікар і швидко відреагує та призначить лікування.

У разі виявлення СПКЯ необхідно якомога раніше розпочати терапію. Не варто нехтувати своїм здоров’ям. І дуже важливо за підозри на будь-якого типу полікістозу яєчників або наявності симптомів звернутися до лікаря для детальної діагностики та розробки індивідуального плану лікування.

*  результати лікування індивідуальні та залежать від особливостей організму кожного пацієнта.

Copyright © 2024 IRIMI Group

Scroll Up